Facebook mojimi očami

Autor: Simona Baranová | 31.7.2014 o 11:10 | Karma článku: 5,34 | Prečítané:  1448x

Myslím, že o Facebooku vedia všetci (a môj 61 ročný dedko, ktorý sa taktiež stal jeho hrdým používateľom, je toho živým dôkazom), takže nemusím zdôrazňovať, čo to je a kde to je. 

Výhodou Facebooku je určite neobmedzený kontakt s nie len starými, ale aj novými známosťami, ďalej zakladanie stránok (napríklad fanpage obľúbeného speváka alebo založenie stránky o niečom, čomu sa radi venujete) a zdieľanie skúseností a zážitkov prostredníctvom statusov, ktoré je možné „lajknúť“.

Toto všetko je síce fajn, ale každá ruža má svoje tŕne a Facebook nie je žiadnou výnimkou. Prvým tŕňom je určite zoznamovanie sa. Na zoznamovaní sa ako-takom samozrejme nič nie je, ale pokiaľ sa zoznamujete s človekom, ktorého ste naživo nevideli, môže to viesť k rôznym situáciám. Uveďme si zlé situácie.

Prvý stupeň zlej situácie je, že si dohodnete stretnutie s istou 20 ročnou slečnou Jankou a namiesto nej príde 44 ročná, dajme tomu, Gertrúda, ktorá vás bude presviedčať o tom, že to je ona a že profilová fotka jej profilu je „z mládi“. Druhý stupeň je, keď sa Janka zmení na Janka v tom istom veku. V takom prípade existuje stále nádej, že s Jankom dokážete nadviazať normálny rozhovor. Tretí stupeň je, keď namiesto Janky príde na stretnutie dôchodca Ján. Ďalšie stupne si uvádzať nebudeme a tak sa postupne presunieme k druhému tŕňu ruže Facebook – k závislosti od Facebooku ako takom.

Závislí môžeme byť od čokolády, počítačovej hry, mejkapu, televízora, knihy a od hromady iných vecí. Závislí však môžeme byť aj od Facebooku. Najhoršie na závislosti od Facebooku je, že strácate kontrolu nad reálnym životom a sústreďujete sa viac (alebo len) na ten virtuálny. Začne to registráciou, pridávaním priateľov, potom postupne prechádzate k spoznávaniu nových hier, lajkovaniu statusov a stránok, nehovoriac o počte „selfies“ na vašom profile.

Tretím tŕňom Facebooku je virtuálne šikanovanie. Ľahko sa môže stať, že vás na Facebooku začne niekto kritizovať alebo zosmiešňovať. Uvediem príklad: Boli ste na dovolenke v Grécku a chcete sa o zážitok podeliť s priateľmi, tak pridáte fotku v plavkách a spŕška komentárov na seba nenechá dlho čakať. „Veď máš hroznú postavu!“ „Mala si sa radšej postaviť za ten strom.“ „Vyzeráš ako slonica v poslednom štádiu tehotenstva!“ Nemusí to byť len fotka v plavkách, dôvodov na virtuálne šikanovanie nie je nikdy dosť. Stačí, ak si meníte status a slovo „halušky“ napíšete s mäkkým i.

Tŕňov ruže Facebook je určite viac, avšak som sa snažila upozorniť na tri hlavné. O ďalších tŕňoch možno niekedy nabudúce. :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?