Facebook mojimi očami

Autor: Simona Baranová | 31.7.2014 o 11:10 | Karma článku: 5,34 | Prečítané:  1445x

Myslím, že o Facebooku vedia všetci (a môj 61 ročný dedko, ktorý sa taktiež stal jeho hrdým používateľom, je toho živým dôkazom), takže nemusím zdôrazňovať, čo to je a kde to je. 

Výhodou Facebooku je určite neobmedzený kontakt s nie len starými, ale aj novými známosťami, ďalej zakladanie stránok (napríklad fanpage obľúbeného speváka alebo založenie stránky o niečom, čomu sa radi venujete) a zdieľanie skúseností a zážitkov prostredníctvom statusov, ktoré je možné „lajknúť“.

Toto všetko je síce fajn, ale každá ruža má svoje tŕne a Facebook nie je žiadnou výnimkou. Prvým tŕňom je určite zoznamovanie sa. Na zoznamovaní sa ako-takom samozrejme nič nie je, ale pokiaľ sa zoznamujete s človekom, ktorého ste naživo nevideli, môže to viesť k rôznym situáciám. Uveďme si zlé situácie.

Prvý stupeň zlej situácie je, že si dohodnete stretnutie s istou 20 ročnou slečnou Jankou a namiesto nej príde 44 ročná, dajme tomu, Gertrúda, ktorá vás bude presviedčať o tom, že to je ona a že profilová fotka jej profilu je „z mládi“. Druhý stupeň je, keď sa Janka zmení na Janka v tom istom veku. V takom prípade existuje stále nádej, že s Jankom dokážete nadviazať normálny rozhovor. Tretí stupeň je, keď namiesto Janky príde na stretnutie dôchodca Ján. Ďalšie stupne si uvádzať nebudeme a tak sa postupne presunieme k druhému tŕňu ruže Facebook – k závislosti od Facebooku ako takom.

Závislí môžeme byť od čokolády, počítačovej hry, mejkapu, televízora, knihy a od hromady iných vecí. Závislí však môžeme byť aj od Facebooku. Najhoršie na závislosti od Facebooku je, že strácate kontrolu nad reálnym životom a sústreďujete sa viac (alebo len) na ten virtuálny. Začne to registráciou, pridávaním priateľov, potom postupne prechádzate k spoznávaniu nových hier, lajkovaniu statusov a stránok, nehovoriac o počte „selfies“ na vašom profile.

Tretím tŕňom Facebooku je virtuálne šikanovanie. Ľahko sa môže stať, že vás na Facebooku začne niekto kritizovať alebo zosmiešňovať. Uvediem príklad: Boli ste na dovolenke v Grécku a chcete sa o zážitok podeliť s priateľmi, tak pridáte fotku v plavkách a spŕška komentárov na seba nenechá dlho čakať. „Veď máš hroznú postavu!“ „Mala si sa radšej postaviť za ten strom.“ „Vyzeráš ako slonica v poslednom štádiu tehotenstva!“ Nemusí to byť len fotka v plavkách, dôvodov na virtuálne šikanovanie nie je nikdy dosť. Stačí, ak si meníte status a slovo „halušky“ napíšete s mäkkým i.

Tŕňov ruže Facebook je určite viac, avšak som sa snažila upozorniť na tri hlavné. O ďalších tŕňoch možno niekedy nabudúce. :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Brusel vyšetruje dotácie pre Jaguar v Nitre. Môžu Briti odísť?

Európskej komisii sa nepozdávajú 130-miliónové dotácie ani súvisiace investície za pol miliardy eur.


Už ste čítali?